تعریف و ضرورت دوره

تعریف و ضرورت دوره

  آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی در ایران به اندازه ای که در خارج از کشور بدان پرداخته شده نیست و این یکی از نقطه ضعف های مراکز آموزشی و دانشگاههای کشور است. امروزه بسیاری از زبان های خارجی در امر آموزش خود دارای متد و روش خاصی هستند و برای هر مرحله از آموزش، آزمون های ویژه با عناوین و اسامی خاصی پیش بینی کرده اند، ولی متاسفانه این امر در مورد زبان فارسی وجود ندارد، و از این نظر زبان فارسی جایگاهی در میان زبان های دنیا ندارد، در حالی که علاقه مندان به یاد گیری این زبان در سراسر دنیا رو به افزایش است.

عشق، هنر، زیبایی، عرفان، شعر و ادب در دامن این زبان جای گرفته و بسیاری به همین دلیل به سوی آن گرایش داشته و علاقمند میشوند. از سوی دیگر وقتی چنین افرادی برای آموختن آن به ایران مراجعه می کنند روش مدون و سیستماتیکی را در این زمینه نمی بینند. به همین خاطر تعداد تالیفاتی که در مورد زبان فارسی از لحاظ ساختار و شیوه آموزش در خارج از کشور به چاپ رسیده بیشتر ازداخل است. این موضوع جای تاسف داشته و نیاز به همت جامعه دانشگاهی برای پر کردن این خلاء دارد.

از طرفی رشته آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان رشته ای نو پا در دانشگاههای ایران است. و هنوز منایع بومی یا برگرفته از زبان شناسی فارسی را در سطح عالی به خود ندیده است. اصولا می توان گفت که علم زبان شناسی در ایران علمی است که دوران کودکی و وابستگی خود را به زبان شناسی غربی طی می کند و این نیازمند حمایت همه جانبه برای رشد آن است.

گروه آموزش زبان فارسی به دانشجویان چینی زیر نظر دکتر رضا میرزایی به جهت تخصصی کردن آموزش زبان فارسی و جهانی کردن فرهنگ ایرانی- اسلامی در کنار بزرگترین و قدیمی ترین زبان و فرهنگ دنیا یعنی چین و استفاده از روش های مدرن و علمی با بهره گیری از منابع چینی و فارسی موجود با تکیه بر تجربه ی بیش از ده سال آموزش زبان فارسی به دانشجویان چینی و آموزش زبان چینی به دانشجویان ایرانی در دو کشور چین و ایران و همکاری با بزرگترین استادید آموزشی زبان فارسی در دانشگاههای معتبر چین از جمله دانشگاه پکن، دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای، دانشگاه سی اَن (Xi An) و تالیفاتی از جمله کتب و مقالات ایشان کار خود را شروع کرده و سعی دارد آموزش زبان فارسی به دانشجویان چینی را با استفاده از زبان چینی در دوره های مقدماتی که تاثیر بسیار بالایی در امر فراگیری دارد به انجام رساند.

خصوصیت این دوره، تجربه ارزشمند ایشان و نیز تسلط تمامی استاتید آن به زبان چینی است که در طول دوره به راحتی میتوانند با دانشجویان چینی ارتباط برقرار کرده و مفاهیم لازم را با استفاده از زبان چینی به دانشجویان چینی آموزش دهند. از سوی دیگر همراهی اساتید به نام زبان فارسی در دوره های میانه و پیشرفته آموزش زبان فارسی، این دوره را نسبت به همه مراکز آموزش زبان فارسی رجحان و برتری خواهد بخشید. امکان در کنار هم قرار دادن اساتید دو زبان فارسی و چینی می تواند آموختن زبان فارسی را راحتر و طعم آنرا را شیرینی خاصی بخشد.

مخاطبان دوره

مخاطبان دوره

1- تمامی هنر جویان، علاقه مندان و دانشجویان چینی که می خواهند زبان فارسی را در کوتاهترین مدت با بهترین کیفیت به صورت تضمینی آموزش ببینند.

2- پرسنل سازمانها و شرکتهای دولتی و غیر دولتی چینی که با ایران همکاریهای تجاری و بازرگانی دارند.

3- دانشجویانی چینی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ایران دارند.

4- بازرگانان و تجاری که با ایران همکاریهای تجاری و بازرگانی دارند.

5- شرکتهای توریستی چین و ایران.

شرایط تحصیل

شرایط تحصیل

- در پایان هر درس در تاریخ های مشخص شده از دانش آموختگان آزمون به عمل می آید.

- نمره هر درس شامل نمره کتبی و یا شفاهی بر اساس نام درس می باشد.

- حداقل نمره قبولی در هر درس 60 از 100 نمره می باشد.

هدف دوره

هدف دوره

کسب و ارتقاء سطح دانش و مهارت های تخصصی علاقمندان در حوزه ی زبان فارسی و فرهنگ ایران

شرایط ورود به دوره

شرایط ورود به دوره

مصاحبه ورودی در زمینه هدف و انگیزه فرد، میزان آشنایی با زبان خارجی و نیز بررسی سوابق تحصیلی و علمی

برگزاری کلاس

برگزاری کلاس

هر هفته دو جلسه سه ساعته روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 تا 12 جهت ثبت نام فرم مربوطه را تکمیل و ارسال نمایید.

شرایط اخذ گواهی نامه علمی پایان دوره

شرایط اخذ گواهی نامه علمی پایان دوره

1- کسب حداقل نمره 75 از میانگین دروس دوره

2- تسویه حساب ریالی کامل برنامه آموزشی دوره حرفه ای آموزش زبان فارسی در طول یک سال در 9 ترم، هر ترم شش هفته: (12 جلسه 3 ساعته) و شامل 360 ساعت آموزشی بر گزار می شود. تعداد دوره، نوع درس و ساعات آموزشی در جدول زیر به طور کامل آورده شده است.

دورهنوع درسساعات آموزشی
اولسطح مقدماتی120=40×3
دومسطح میانه120=40×3
سومسطح پیشرفته(گرایش تجاری، مترجمی هم زمان، آموزش زبان فارسی، ترجمه متون فارسی، صنعت توریسم، ایران شناسی)120=40×3
جمع ساعات آموزش دوره360

دوره اول (سطح مقدماتی)

ترمسطح مقدماتیساعات آموزشی
1ترم مقدماتی40
2ترم میانه40
3ترم پیشرفته40
جمع ساعات آموزش سه ترم120

دوره دوم (سطح میانه)

ترمسطح مقدماتیساعات آموزشی
1ترم مقدماتی40
2ترم میانه40
3ترم پیشرفته40
جمع ساعات آموزش سه ترم120

دوره سوم (سطح پیشرفته)

در پایان دوره دوم یعنی سطح میانه دانش آموختگان می توانند گرایش مربوط به حرفه یا علاقه خود را انتخاب کرده و به صورت تخصصی تعیین گرایش نمایند. در این سطح با توجه به تسلط دانشجویان به زبان فارسی، می توانند یكی از گرایشهای: اقتصاد و تجارت، مترجمی هم زمان، آموزش زبان فارسی، ترجمه متون فارسی، صنعت توریسم و ایران شناسی را انتخاب كنند.

ترمسطح مقدماتیساعات آموزشی
1ترم مقدماتی40
2ترم میانه40
3ترم پیشرفته40
جمع ساعات آموزش سه ترم120

مدیریت آموزشی

مدیریت آموزشی

این دوره زیر نظر آقای دكتر رضا میرزایی، عضو هیات علمی و مدیر گروه زبان چینی دانشگاه شهید بهشتی تهران، اولین فارغ التحصیل دارای مدرك دكتری تخصصی آموزش زبان چینی به دانشجویان خارجی از دانشگاه زبان پكن (BLCU) در ایران، همراه با 4 سال سابقه آموزش زبان فارسی به دانشجویان چینی در دانشكده شرق شناسی دانشگاه پكن گروه زبان فارسی، 5 سال سابقه آموزش زبان چینی به دانشجویان ایرانی گروه زبان چینی دانشكده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، 2 سال سابقه مدیریت و آموزش زبان چینی در مدارس ابتدایی تهران، بیش از 23 مقاله و 8 كتاب در زمینه آموزش زبان چینی و فارسی می باشد.

منابع آموزشی

منابع آموزشی

منابع آموزشی این دوره از به روز ترین منابع آموزشی سمعی و بصری كه در زمینه آموزش زبان فارسی به دانشجویان سراسر دنیا بكار برده میشود انتخاب گردیده است. این منابع آموزش را در سریعترین زمان ممكن با برترین كیفت، باعث خواهند شد.

بالا