درس هفتم از ترم دوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس هفتم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس هفتم آموزش زبان چینی، جهت های اصلی جغرافیایی، چگونگی کاربرد آن و استفاده در جمله سازی و ارتباط با چینی زبانها را بررسی می کنیم. در بخش خط، دو قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم. در صفحه 68 این درس به بررسی نقشه چین پرداخته و موقعیت جغرافیایی و تقسیمات کشوری آنرا توضیح دادیم.

نکات این درس:

 1. روش بیان جهت های جغرافیایی، قسمت اول

2. استفاده از دو فعل “在”و “是” در ساختن جملات جهت، قسمت اول

نکته اول:

1. روش بیان جهت های جغرافیایی، قسمت اول

جهت های جغرافیایی مانند ساعت و تقویم در همه زبانها یکسان هستند، فقط روش بیان آنها متفاوت است. در همه زبانها، شمال و جنوب، شرق و غرب در روی نقشه با هم تفاوتی ندارند. در زبان چینی هم باید بتوانیم جهت ها را یاد گرفته و روش بیان و استفاده از آنها را در زندگی روزمره، بیاموزیم. در این درس سعی کردیم تا با استفاده از جمله های متن درس و ساختارهایی که لازم است آنها را حتما بیاموزیم، روشی آسان برای بیان کلمه های جهت، ارائه نماییم تا زبان آموزان بتوانند با استفاده از آنها به راحتی در ارتباط خود و مکالمه از آنها استفاده کنند.

در درس هفتم اولین قسمت از این موضوع را که مربوط به جهت های اصلی بود و نیز دو جهت فرعی دیگر را بررسی کردیم. و در قسمت گفتگو با ساختن جمله های متفاوت راه درست استفاده را تمرین کردیم. در درس بعدی به ادامه بحث جهت ها که موضوع آن جهت های فرعی است، این موضوع را ادامه خواهیم داد تا به این ترتیب جهت های پر کاربرد را به صورت کامل فرا گیریم.

نکته دوم:

استفاده از دو فعل “在”و “是” در ساختن جملات جهت، قسمت اول

نکته ای که بیشتر هم در آزمونها و هم در صحبت کردن برای دانشجویان خارجی مهم است، استفاده از فعلهایی است که در زبان چینی در بیان جمله های جهت از آنها استفاده می شود. اگر روش درست استفاده از این افعال به خوبی آموزش داده نشود، امکان جابجایی در کاربرد این افعال بسیار زیاد است. در زبان فارسی فعلهایی که برای بیان جهت استفاده می شود، می توانند جایگزین یکدیگر شوند و ساختار جمله را از نظر دستوری دچار اشکال نکنند، این در حالی است که در زبان چینی این امر به این سادگی نبوده و باید برای استفاده از دو فعل فوق، ساختاری مناسب برای آنها در نظر گرفته شود. به همین خاطر ضمن بیان این نکات در حین آموزش در پایان بحث نیز برای راحتی هر بیشتر، به صورت فرمول این مورد بیان شده که می توانید آنها را بر اساس مثالهای نوشته شده به خوبی آموخته و بارها تمرین کنید.  این بهترین راه برای فراگیری زبان خارجی است.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/09/26 الی 99/10/03 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *