دانشگاه

دانشگاه های چین و ایران

با پیشرفت کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا به خصوص ژاپن، چین، مالزی و اندونزی و در اختیار داشتن تخصص در بعضی از رشته های علمی، گرایش به شرق و جنوب شرق آسیا برای علاقمندان، دانشجویان و محققین موضوع قابل توجهی بوده است. به طوری که همه ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان کشورهای مختلف جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، اسپانیا، روسیه، ایتالیا و غیره جهت تحصیل در رشته های مختلف راهی این کشورها میشوند. در میان کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، چین، ژاپن، مالزی و اندونزی بیشترین آمار پذیرش دانشجویان خارجی را به خود اختصاص داده اند. مهمترین عامل برای گرایش کشورهای جهان و ارسال دانشجویان خود به کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، هزینه ارزان و محیط آرام و امنیت در این کشورهاست.
یکی از کشورهای این حوزه که توانسته بیشترین آمار جذب دانشجویان خارجی به خود اختصاص دهد، جمهوری خلق چین است. اینکشور توانسته است به همراه رشد اقتصادی به پیشرفت علمی بسیار بالایی در رشته های دانشگاهی دست یابد و این امر باعث گردیده است که کشورهای دیگر جهان توجه خاصی به چین نشان دهند و دانشجویان خود را از طرق مختلف روابط بین دانشگاهی به این کشور گسیل کنند.
به جرات میتوان گفت درآمد حاصل از تبادل دانشجو به یکی از منابع تولید ثروت در این کشور تبدیل شده است. طبق آمار اعلام شده کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا، ژاپن و کشورهای اروپایی بالاترین آمار اعزام دانشجو و استاد را به این کشور دارند که این دانشجویان در رشته های مختلف به خصوص زبان و فرهنگ، تاریخ و فلسفه مشغول به تحصیل می باشند.
با جهانی شدن اقتصاد و فرهنگ چین در سایه پیشرفت سریع آن توجه دولتمردان چین به این نکته که شناختن جهان و پیشرفت در آن توسط دو بازوی علم و اقتصاد و تبادل آن با جهان است، سطح دانشگاه های چین را به عالیترین درجه از نقطه نظرهای مختلف رسانده است. این نوع زاویه دید پشتوانه پیشرفت عظیم این کشور در عرصه علمی و تکنولوژی گردید.
با توجه به به شرایط اقتصادی و سیاسی و تغییر نوع نگاه ما به چین، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد اعزام دانشجو به چین را در برنامه کار خود قرار داد و نیز بسیاری دیگر از دانشجویان یه جای تحصیل در دانشگاه های غرب به سمت شرق ناشناخته متمایل گشتند و بسیاری دانشگاه های چین را برای ادامه تحصیل برگزیدند.
اما مهم ترین مساله، عدم شناخت کافی از دانشگاه های چین و چگونگی پذیرش دانشجو به صورت بورسیه دولتی و غیره است. برای هر دانشجو که میخواهد در خارج از کشور ادامه تحصیل دهد، معمولا این سوالات مطرح می شود؛
بهترین رشته تحصیلی چیست؟
بهترین دانشگاه برای پذیرش کدام است؟
مدارک مورد نیاز و شرایط آن چیست؟
نوع زبانی که برای تدریس به کار برده میشود چیست؟
هزینه اقامت و تحصیل سالیانه به چه میزانی است؟
شرایط ورود به دانشگاه از نظر امتحان و تعیین سطح زبان چیست؟
به چه روشی میتوان بورسیه ای دائم یا موقت دریافت نمود؟
موارد فوق و بسیاری از موارد دیگر،سوالات دانشجویانی است که میخواهند در چین تحصیل نمایند. این سوالات اگر در مورد دانشگاه های غربی مطرح گردد به راحتی پاسخ داده میشود چون قدمت ارتباطات علمی و تبادل دانشجو به چندین دهه قبل می رسد، ولی در مورد کشورهای شرقی و به خصوص چین پاسخ به این سوالات را سخت تر می کند. تنها افرادی می توانند به این سوالات پاسخ دهند که خود دوران دانشجویی را در آنجا سپری کرده باشند و تجربه زندگی و تحصیل داشته باشند.
آمار دانشجویان ایرانی که تا کنون در چین تحصیل کرده و در آنجا فارغ التحصیل شده اند شاید به 600 تن نرسد. بنابراین به راحتی نمیتوان اطلاعات لازم را درمورد دانشگاه های چین به دست آورد، به همین خاطر جهت مشاوره برای تحصیل در چین می توانید از جلسات مشاوره تحصیلی ای که دکتر میرزایی که بیش از شش سال در کشور چین اقامت داشته و از بنیان گذاران انجمن دانشجویان ایرانی مقیم چین می باشدبهره برده و از لیست دانشگاه های چین،مورد تایید وزارت علوم و نیز جایگاه آنها در بین دانشگاه های چین مطلع گردید. با مشاوره با ایشان از تمامی نکات لازم برای تحصیل در دانشگاه های چین آگاه خواهید شد و با آسودگی و اطمینان خاطر تحصیل خود را شروع خواهید نمود. یک مشاوره با مشاوری آگاه موفقیت شما را تضمین خواهد نمود. از حضور شما استقبال می کنیم.

TOP
×

Hello!

Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us an email to sa18sahafi@gmail.com

× پشتیبانی