آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس سوم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس سوم آموزش زبان چینی و در ادامه موضوع درس اول که در مورد حروف اضافه بود، یکی دیگر از این حروف به معنی ” از ” را مورد بررسی قرار می دهیم و کاربرد آنرا به صورت مستقل و نیز در حالت ترکیب در ساختار جمله می آموزیم. در قسمت دیگر از این درس در ادامه آموزش اعداد که در ترم دوم توضیح داده شد، ساختار اعداد ترتیبی در زبان چینی و نکات کاربردی آنرا در جمله یاد می گیریم. در قسمت آموزش خط، ساختاری را بررسی می کنیم که از نظر شکل ظاهری با دو ساختار دیگر تشابه زیادی داشته و دانشجویان خارجی در نوشتن آنها دچار اشتباه می شوند به همین دلیل این سه ساختار را در این قسمت توضیح دادیم تا تفاوت آنها در کنار هم به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

نکات این درس:

从“. 1” حرف اضافه

2. ساختار ترکیبی اضافه “从……到……”

3. اعداد ترتیبی- پیشوند “弟”

نکته اول:

 1. حرف اضافه“从”

در زبان چینی حرف اضافه از کاربردی شبیه به زبان فارسی دارد یعنی قبل از اسم مکان اول قرار گرفته بعد از آن فعل را می آوریم و سپس اسم مکان دوم. این ساختار در زبان چینی فقط برای اسامی مکان استفاده می شود و برای جابجایی بین دو اسم مکان است. روش ساختن جمله با این حرف اضافه در قسمت عکسها را نگاه کنید و جمله بسازید آمده است که می توانید جمله ها را همراه من تکرار کرده و به خوبی یاد بگیرید.

نکته دوم:

 1. ساختار ترکیبی اضافه “从……到……”

زمانی لازم است که علاوه بر اسم مکان سایر موارد مانند اشخاص، اعداد و زمان را هم همراه حرف اضافه بکار بریم. اما در این حالت استفاده از حرف اضافه  “从”به تنهایی نمی تواند کامل کننده معنای جمله باشد به همین خاطر از ساختار فوق استفاده می شود. این ساختار می تواند علاوه بر موارد گفته شده در بالا در مورد اسم مکان هم بکار رود که مفهوم شروع از مکان اول تا مکان دوم را می رساند. اما در مورد اعداد و انسان باید به توضیحات داده شده به خوبی دقت کنید تا کاربرد درست را یاد گیرید.

نکته سوم:

 1. اعداد ترتیبی- پیشوند “弟”

در ترم دوم پرکاربرد ترین اعداد را برای شما به صورت کامل توضیح دادم و به این موضوع تاکید کردم که بعضی از اعداد دیگر را در حین آموزش در درسهای بعد برای شما توضیح می دهم. اعداد ترتیبی در زبان چینی با استفاده از پیشوند “弟”قبل از عدد ساخته می شوند. در ادامه درس به توضیح و روش کاربرد و موارد خاص این اعداد پرداخته که می توانید آنها را به راحتی بیاموزید. پیشوند “弟”در زبان چینی، معادل “ام” یا “امین ”  در زبان فارسی است که بعد از اعداد ترتیبی قرار می دهیم.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/12/13 الی 99/12/20 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

درس دوم-ترم سوم

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس دوم از ترم سوم

در درس دوم آموزش زبان چینی با افعال کمکی یا وجهی در زبان چینی آشنا می شویم و سه فعل از پرکاربردترین آنها را می آموزیم. در درسهای بعدی از این گروه، فعلهای دیگر را می آموزیم و با کاربرد، شباهتها و تفاوتهای آنها آشنا شده و روش درست استفاده از آنها را به خوبی یاد می گیریم. در قسمت آموزش خط، دو ساختاری را بررسی می کنیم که آنها را در شکل های دیگر در ترم دوم آموخته بودیم.

نکات این درس:

1. افعال کمکی想,要,能

2. نکات مشترک کاربردی

نکته اول:

 1. افعال کمکی“想,要,能”

مانند بسیاری از زبانهای دیگر، زبان چینی نیز افعال کمکی دارد که کاربردی در بعضی از موارد مشترک و گاهی منحصر به فرد این زبان را دارد. فعل در زبان چینی نقش خنثی داشته صرف نمی شود، شناسه نمی گیرد، مذکر و مونث، جمع و مفرد نیز ندارد. فقط بیان عملی در جمله بوده و تمام وظایف خود را به سایر ساختارهای جمله داده و خود با خیال راحت و بدون هیچ نگرانی جایگاهش را حفظ می کند.

در جمله یکی از قسمتهایی که به فعل کمک می کند تا معنی آنرا کامل کند و بیان کاملتری از انجام کاری داشته باشد، فعل کمکی است. مهمترین افعال کمکی در زبان چینی 5 عدد بوده که نسبت به سایر افعال کمکی دیگر کاربرد بیشتری دارند. در این درس 3 تا از این افعال را با هم بررسی می کنیم  و کاربرد آنها را می آموزیم. هر یک از این افعال معنی خاصی داشته و در موقعیت مشخصی بکار می رود. با دیدین این درس می توانید با ما همراه شوید و به خوبی با این افعال آشنا شوید. در درسهای بعدی ادامه این افعال را نیز بررسی می کنیم.

نکته دوم:

 1. نکات مشترک کاربردی افعال کمکی “想,要,能”

علاوه بر معنی خاص هر یک از این افعال، آنها نقش مشترک در جمله نیز دارند. در این درس به توضیح آنها پرداخته و با روشی ساده همراه با مثال توضیح داده ایم. گاهی این نقشهای مشترک می تواند در بعضی از موارد باعث اشتباه های غیر عمدی شود و قدرت تشخیص درست را کاهش دهد به همین خاطر در ادامه به بیان مواردی که بتوانیم به درستی از فعل مناسب در جمله استفاده شود را توضیح داده ایم. شما می توانید بعد از دیدن ویدئو به راحتی آنها را همراه با مثال آموخته و بکار برید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ 99/12/07 الی 99/12/14 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود
درس اول از ترم سوم

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس اول از ترم سوم، به همراه کتاب، کتاب تمرین و سی دی

ترم سوم آموزش زبان چینی را در ادامه ترم دوم و با کتابهای آموزشی راه موفقیت شروع کردیم. این مجموعه آموزشی با استفاده از چهار مهارت زبانی، روش خوب و استانداردی را برای آموزش زبان چینی ارائه نموده است. زبان آموزان می توانند پس از فراگیری کتابهای این مجموعه علاوه بر تسلط به زبان چینی، در امتحان تعیین سطح زبان چینی  HSK، شرکت کرده و نمره خوبی را کسب نمایند.

کتاب ترم سوم که به همراه خود، کتاب تمرین را دارد علاوه بر بالا بردن مهارتهای زبانی، موقعیت مناسبی را برای خود آزمایی زبان آموز فراهم کرده و باعث می شود در هر مرحله اگر نکته ای به خوبی فرا گرفته نشده باشد، مشخص شده و دوباره بروی آنها تمرکز گردد. در این کتاب بیشتر به جمله سازی با استفاده از ساختارهای بیان شده در متن درس، و پاسخ به یک سری از سوالهایی است که مربوط به نکات گفته شده در درس است. در پایان هر تمرین لغات درس جدید و حرکت درست قلم آنها آورده شده و این موضوع نوشتن خط را استاندارد کرده و یادگرفتن آن را آسان می سازد.

در کتاب اصلی هم در پایان هر درس، قسمت حرف زدن بیاموزیم، وجود دارد که زبان آموز را به نوعی مجبور به سخن گفتن می کند. هم زمان از او می خواهد که خط بنویسد. در بخش نکات، به بیان نکات دستوری و کاربردی متناسب با متن درس می پردازد. در قسمت آموزش خط در ادامه ترم دوم به بررسی قسمتهای معنایی خط که می تواند در یادگیری آسان آن بسیار موثر باشد می پردازد. در قسمت تمرینهای کتاب به چهار مهارت اصلی، شنیدن، حرف زدن، خواندن و نوشتن توجه هم زمان شده است و قسمتهای مختلف بر اساس آنها تنظیم شده است. پس از هر درس و انجام هر یک از آنها می توانیم به مهارت لازم تعیین شده در آن درس برسیم.

نکات این درس:

1. حروف اضافه ”在,给,跟

2. مقایسه حروف ربط ”或者,还是

نکته اول:

در زبان چینی مانند سایر زبانها حروف اضافه وجود دارد. بنابراین می توان آنها را نسبت به سایر نکات دستور زبانی راحتر بیاموزیم. نکته مهم در زبان چینی آنست که حروف اضافه فوق می توانند نقش فعل را هم داشته باشند که در ترم قبل آنها را آموختیم. حروف اضافه ای که می توانند هر دو نقش را داشته باشند هرگاه در جمله فعل وجود داشته باشد نقش حرف اضافه خواهند داشت در غیر اینصورت نقش فعل را دارند. چگونگی کاربرد و تفاوت این حروف اضافه را به صورت کامل در درس برای شما توضیح دادم که با تمرین مثالهای داده شده می توانید به خوبی به این گروه از حروف اضافه مسلط شوید.

نکته دوم:

در ترم دوم با جمله های انتخابی پرسشی آشنا شدیم. در این ترم کلمه ربط دیگری وجود دارد که معنای یکسان با این گونه جمله ها دارد ولی در جمله های پرسشی استفاده نمی شود. در درس به مقایسه ایندو پرداختیم و توضیحات لازم را هم همراه با مثال ارائه شد. شما می توانید با توجه به مثالهای گفته شده به خوبی ایندو رو بیاموزید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ 99/11/26 الی 99/12/03 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود
درس دوازدهم

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس دوازدهم از ترم دوم- سطح مقدماتی

در درس دوازدهم آموزش زبان چینی، که آخرین درس از ترم دوم می باشد به آموزش و یادگیری نوع دوم از جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم مربوط می شوند و قسمت اول آنرا در درس 11 آموختیم،  می پردازیم. این نوع جمله ها در زبان فارسی و چینی وجود دارند و بیانگر روش، چگونگی و ابزار انجام کار هستند. با دیدن درس می توانید به کاربرد این جمله ها مسلط شده و در هنگام مکالمه با چینی زبانها از آن استفاده کنید. در قسمت آموزش خط، ابتدا به برسی هجاهایی می پردازیم که از نظر معنا با هم مشابه بوده ولی از نظر ساختار اشتراکی، یکسان نیستند. در قسمت دوم از آموزش خط به معرفی دو ساختار دیگر خط پرداخته و آنها را یاد می گیریم. تا پایان این درس که آخرین درس از ترم دوم می باشد تعداد 31 عدد از ساختار های خط را با هم آموختیم و شما می توانید با دیدن آنها به راحتی معنی هجاها را حدس بزنید.

نکته این درس:

نوع دوم از جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم ربط داده می شوند.   连动句(2)

این درس آخرین درس از ترم دوم بوده و در ادامه درس یازدهم به آموزش و یادگیری نوع دوم از جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم مربوط می شوند، می پردازد. در زندگی روزمره گاهی لازم است که روش، چگونگی و ابزار انجام کار را بیان کنیم، در این صورت باید از ساختار جمله هایی استفاده کنیم که با دو فعل یا بیشتر به هم ربط داده می شوند. همانطور که در درس گذشته بررسی کردیم، ساختار این جمله ها خاص بوده و نوع افعال استفاده شده به دو صورت است، قسمتی که ثابت بوده، شامل فعلهای “来”و “去” و قسمت دیگر که تغییر می کند و شامل افعالی است که بیانگر روش و چگونگی و ابزار لازم برای انجام آن می باشد. شما می توانید با دیدن این درس و با توجه به توضیحات داده شده و انجام تمرین هم زمان به خوبی به روش کاربرد این نوع از جمله ها مسلط شوید.

دراین جا ترم دوم را به پایان رساندیم و با ساختارهای کاربردی دیگری در زبان چینی آشنا شدیم. برای تسلط هر چه بیشتر به آنچه که در این 12 درس آموختید، همواره از روش گوش کردن، حرف زدن، خواندن و در پایان نوشتن استفاده کنید تا بتوانید به راحتی بر دانش خود مسلط باشید. 

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/10/06 الی 99/10/13 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت
آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی - درس یازدهم از ترم دوم - سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس یازدهم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس یازدهم آموزش زبان چینی، به دو نکته می پردازیم. در قسمت اول نوع اول از جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم مربوط می شوند را بررسی می کنیم. این نوع از جمله ها در زبان فارسی و چینی وجود دارند و بیانگر هدف هستند. با دیدن درس می توانید به کاربرد این جمله ها مسلط شده و در هنگام مکالمه با چینی زبانها از آن استفاده کنید. در قسمت دوم به یکی از پایه ترین و پر کاربرد ترین بخش آموزش در همه زبانها یعنی خواندن اعداد می پردازیم. اگر چه عدد بخش مشترک همه زبانهاست اما روش خواندن آن متفاوت است. در درس چهارم عدد را از 1 تا 99 آموختیم اما در این درس می خواهیم از 1 تا صد میلیون را هم بنویسیم و هم بخوانیم. در کنار اعداد صحیح تمامی اعداد دیگر را هم یاد می گیریم. بنابراین موارد گفته شده در این درس فقط برای این ترم نیست بلکه بحث کامل گرد آوری شده از منابع مختلف زبان چینی است که در هر زمان نیاز شد می توان از آن استفاده کرد.

نکات این درس:

 1. 连动句. جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم ربط داده می شوند.   

2. روش خواندن اعداد     “称数法”

نکته اول:

“连动句. جمله هایی که با دو فعل یا بیشتر به هم ربط داده می شوند.

در ادامه آموختن و کاربرد انواع جمله در زبان چینی، گاهی لازم است که هدف خود را از انجام کاری بیان کنیم. در این صورت باید از ساختار جمله هایی استفاده کنیم که با دو فعل یا بیشتر به هم ربط داده می شوند. ساختار این جمله ها خاص بوده و نوع افعال استفاده شده به دو صورت است، قسمتی که ثابت بوده که شامل افعال “来”و “去” بوده و قسمت دیگر که تغییر می کند و شامل افعالی است که بیانگر هدف می باشد. شما می توانید با دیدین این درس با استفاده از توضیحات داده شده و انجام تمرین هم زمان به خوبی به روش کاربرد این نوع از جمله ها مسلط شوید.

نکته دوم:

روش خواندن اعداد     “称数法”

 زمانی که در دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی دوره کارشناسی بودم وقتی به بحث عدد در زبان چینی رسیدیم خیلی علاقمند بودم تا بتوانم همه اعداد را بخوانم و بنویسم و در زمانی کوتاه با شنیدن آنها بتوانم به زبان چینی و فارسی ترجمه کنم. از آنجایی که استادی نداشتیم تا بتواند این بحث را به خوبی توضیح دهد بر آن شدم تا خودم به هر روشی که شده این کار را انجام دهم. نتیجه تحقیقم را در چند صفحه نوشتم و در اختیار دانشجویان گروه قرار دادم. البته هنوز نتوانسته بودم همه آنچه را که می خواهم به صورت کامل داشته باشم. بعدها روی اعداد بیشتر مطالعه کردم و زمانی که کتاب دستور زبان پنج استاد را در دوره دکتری برای اولین بار از فارسی به چینی ترجمه کردم در مقایسه خواندن اعداد در زبان چینی و فارسی به خوبی به آنها مسلط شدم و راحترین روش را برای هر دو گروه از دانشجویان چینی علاقمند به زبان فارسی و دانشجویان ایرانی علاقمند به زبان چینی ارائه کردم که در کتابهای دستور زبان به آن پرداخته نشده است.

در این درس با توجه به موضوع آن که خواندن اعداد بود بر آن شدم تا آخرین تجربیات خود را برای شما علاقمندان به زبان چینی، ارائه کرده و به صورت کامل و با استفاده از آسان ترین روش خواندن، اعدا را در همه اشکال به شما بیاموزم تا دیگر در این مورد دچار چالش نشده و هر آنچه لازم دارین در قالب یک ویدئوی آموزشی در اختیار داشته و هر زمان که بخواهید آنها را تمرین کرده و بیاموزید. در این قسمت سعی شد تا بصورت کامل همه اعداد مطرح و روش خواندن آنها همراه با مثال توضیح داده شود.

با توجه به جستجویی که انجام دادم این ویدئو کاملترین در نوع خود بوده و بسیار با ارزش است وسهم مهمی در یادگیری شما خواهد داشت. در ساخت این ویدئو 2 ساعت زمان صرف شده تا همه موارد به صورت کامل گفته شود. امیدوارم با دیدن آن بتوانید به خوبی عدد را آموخته و اگر در هر قسمت نیاز به توضیح بود می توانید با ما ارتباط برقرار نمایید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/10/24 الی 99/11/01 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت
درس دهم

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس دهم از ترم دوم- سطح مقدماتی

در درس دهم آموزش زبان چینی، یکی دیگر از نیازمندیهای زندگی روزمره یعنی خرید کردن و استفاده از پول و نیز قالب جمله هایی که در هنگام خرید در ابعاد مختلف لازم هست را بررسی کردیم تا از این به بعد بتوانیم با توجه به مطالبی که در این درس گفته شده با طرح های مختلف پول چینی آشنا شده و روش گفتن آنها را بیاموزیم. در قسمت پایانی درس با استفاده از تصاویری که برای شما آماده کردیم به راحتی می توانید انواع پول چینی را در کنار خود حس کنید و تصویر آنها را به خاطر بسپارید. بعد از دیدن درس، دیگر در زمینه پول و واحدهای آن و روش گفتن آنها مشکلی نخواهید داشت. در بخش دوم با کلمه پرسشی دیگری در زیان چینی آشنا می شوید که معادل فارسی آنرا زیاد بکار می بریم. در بخش آموزش خط، سه قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم. در صفحه 98، تمرین شماره 4 تعداد دیگری از واحدهای شمارش که بیشتر در هنگام خرید استفاده می کنیم را توضیح دادیم.

نکات این درس:

 1. آشنایی با واحدهای پول در زبان چینی و روش خواندن آن
 2. استفاده ازساختار جملات برای خرید و فروش
 3. ساختار جمله ها با کلمه سوالی “呢” ؟

نکته اول:

 1. آشنایی با واحدهای پول در زبان چینی و روش خواندن آن

خرید کردن چه در زندگی روزمره چه در کارهای تجاری و غیره از بزرگترین نیازهای زندگی است. در هنگام خرید دو نکته بسیار مهم است؛ اول اینکه باید با واحدهای پول آشنا بوده و همه آنها را بشناسیم و ارزش هر کدام را بدانیم و دیگر اینکه از ساختار درست جمله هایی که در هر زبان وجود دارد استفاده کنیم. فرض کنید اگر به کشور چینی سفر کنید بعد از پیاده شده از هواپیما از اولین نیازهای شما خرید است، فرقی ندارد شاید یک بطری آب یا سیم کارت تلفن یا گرفتن تاکسی برای رسیدن به هتل یا هر مورد دیگر. بنابراین این موضوعی نیست که بعضی از اوقات مورد نیاز باشد بلکه همواره با آن زندگی می کنیم. در این درس ابتدا واحدهای پول در زبان چینی را یاد می گیریم و ارزش هر کدام را با هم مقایسه می کنیم و بعد روشهای خواندن پول را بر اساس جدول داده شده در کتاب یاد می گیریم. پول در زبان چینی روش خواندن خاص خود را دارد و با روش خواندن اعداد که در درس بعدی به آن خواهیم پرداخت در بعضی از موارد متفاوت است. بنابراین در یک درس و تحت عنوان یک موضوع خاص بدان پرداخته شده است. بعد از دیدن این درس شما به راحتی می توانید با روشی درست واحدهای پول را بخوانید. لازم به ذکر است که در منابع چینی با این روش که جامع و کامل باشد توضیح داده نشده و قوانین و موارد استثنا گفته نشده است بنابراین در این درس می توانید هر آنچه لازم است را یاد گرفته و با تمرین بدان مسلط شوید. در قسمت پایانی جهت تکمیل موضوع این درس، تصویر کاملی از اشکال مختلف پول رایج چین آورده شده است.

نکته دوم:

 1. استفاده ازساختار جملات برای خرید و فروش

بعد از خواندن پول، نیاز است تا بتوانیم خرید کنیم. در اینجا دوباره نیاز به یکسری از جمله هایی داریم تا بر اساس آن نیازهای خود را بیان کنیم. در ادامه این درس به تمرین روش گفتن جمله های خرید و فروش پرداخته شده و در پایان جهت سهولت در یادگیری، فرمول هر جمله برای شما آورده شده که می توانید در کنار هر یک از آنها جمله مرتبط را نوشته و بارها با خود تمرین کنید تا به خوبی یاد گیرید.

نکته سوم:

 1. ساختار جمله ها با کلمه سوالی“呢” ؟

در زبان چینی می توانیم از کلمه سوالی فوق استفاده کنیم تا لازم نباشد همه جمله را تکرا کنیم. این یک ساختار خاص است که در زبان فارسی هم کاربرد دارد. در زبان چینی در دو حالت می توان از این کلمه سوالی استفاده کرد که شرح کامل آنرا برای شما بیان کردیم و شما می توانید بعد از یادگیری به دایره دانش زبانی خود اضافه نمایید و از این به بعد در هنگام صحبت کردن استفاده کنید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/10/15 الی 99/10/22 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت

درس نهم- ترم دوم

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس نهم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس نهم آموزش ربان چینی، دو روش جدید در ساختن جمله های سوالی، چگونگی کاربرد آنها و استفاده در جمله سازی و ارتباط با چینی زبانها را بررسی می کنیم. در بخش آموزش خط، دو قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم. در صفحه 87، تمرین های شماره 4، 5، 6 و8 را که برای اولین بار در این درس اضافه شده اند را توضیح دادیم. بر اساس موضوع این درس در صفحه 89 اولین منوی رستوران را با هم بررسی کردیم تا با روش چیدمان آن در فرهنگ غذایی چین آشنا شویم.

نکات این درس:

استفاده از ساختار 还是

استفاده ازساختار جملات مثبت منفی سوالی

نکته اول:

استفاده از ساختار “还是”

در زندگی روزمره بیشتر اوقات نیاز داریم تا از جمله های سوالی انتخابی استفاده کنیم، این جمله ها در همه زبانها وجود دارد از جمله زبان چینی. برای ساختن چنین جمله هایی در زبان چینی از ساختار گفته شده استفاده می کنیم و آخر جمله علامت سوال می گذاریم. در این حالت از شنونده می خواهیم که از میان موارد پیشنهاد شده یکی را انتخاب کرده و پاسخ دهد. به همین خاطر اسم این جمله ها، جمله های سوالی انتخابی است. قسمتهای مختلف از ساختار جمله می توانند در این قالب قرار گیرند و در مورد آنها پرسش شود. در این درس در بخش اول این جمله ها را معرفی کرده و تمامی نکات آنرا همراه با مثال بیان کردیم. بعد از دیدن این درس به راحتی می توانید از این جمله ها در زبان چینی استفاده کنید. 

نکته دوم:

استفاده ازساختار جملات مثبت منفی سوالی

 روش دیگر در این درس برای سوالی کردن جمله ها، استفاده از قالب مثبت، منفی، سوالی است. این روش در دو حالت فعلی و صفتی کاربرد دارد. در حالت فعلی به دو روش ولی در حالت صفتی می توان با یک روش این کار انجام داده و جمله سازی کرد. علت قرار دادن چنین جمله هایی در این درس به این دلیل است که در رستوران بیشتر از این ساختار ها استفاده می شود. به توضیح های داده شده در این درس دقت کرده تا در هنگام استفاده از این جمله ها دچار اشتباه نشوید. جهت تسلط به دو ساختار فوق حتما بخش حرف زدن را تکرار و تمرین کنید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/10/03 الی 99/10/10 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس هشتم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس هشتم آموزش زبان چینی، و در ادامه درس هفتم، شش جهت دیگر، چگونگی کاربرد آن و استفاده در جمله سازی و ارتباط با چینی زبانها را بررسی می کنیم. در بخش آموزش خط، ابتدا در مورد ساختار معنایی و تلفظی و ارتباط آن با یادگیری آسان خط چینی، توضیح داده سپس سه قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم. در صفحه 76، تمرین شماره 8 را که برای اولین بار در این درس آورده شده را توضیح دادیم.

نکات این درس:

 1. روش بیان جهت، قسمت دوم

2. استفاده از فعل “有” در ساختن جملات جهت، قسمت دوم

نکته اول:

1. روش بیان جهت، قسمت دوم

در درس هفتم جهت های اصلی به همراه دو جهت فرعی را بررسی کردیم. در این درس همانطور که گفتیم در ادامه به بررسی 6 جهت دیگر می پردازیم. در درس قبل جهت های گفته شده بیشتر با دو فعل“是” و“在”بکار می رفتند ولی جهت های این درس با فعل “有” بکار می روند. به همین خاطر کتاب در دو درس جداگانه به بررسی آنها پرداخته است. این موضوع به خاطر نقشهای متفاوتی است که کلمه های جهت می توانند در جمله داشته باشند. پس از بررسی نکات کاربردی، روش و ساخت جمله ها به صورت خلاصه آورده شده تا به راحتی بتوانید آنها را به خاطر سپرده و در هنگام مکالمه از آنها استفاده کنید.

نکته دوم:

استفاده از فعل   در ساختن جملات جهت، قسمت دوم

“有”سومین فعلی است که در جملات جهت بکار می رود. اما استفاده از آن ساختار ویژه خود را دارد. کلمه های جهت در این نوع جمله ها در نقش نهاد استفاده می شوند. بنابراین روش بیان آن با جمله های نوع اول متفاوت است و باید به آن دقت کافی داشته باشیم. همین تفاوت گاهی دانشجویان خارجی را به اشتباه انداخته، هم در بیان و هم در نگارش ممکن است از جمله های اشتباه استفاده کنند. برای اینکه در کاربرد این جملات کمتر دچار اشتباه شویم برای شما به روشی ساده، چیدمان درست این جملات را در سه روش بیان کردیم. بنابراین در کاربرد فعلهای جهت، باید با مقایسه روشهای گفته شده و گفتن مثال به خوبی کاربرد آنها را یاد بگیریم.

در همین قسمت در مورد کاربرد دو اسم جهت یعنی، بالا و داخل، توضیح دادیم که نکات آنرا با دیدن ویدئو می توانید به خوبی فرا گیرید. بهترین راه آنست که هر سه فعل جهت را همراه با کلمه های جهت با گفتن جمله یاد بگیرید و در قسمت تمرینهای کتاب تسلط خور را امتحان کنید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ 99/09/30 الی 99/10/07 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس هفتم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس هفتم آموزش زبان چینی، جهت های اصلی جغرافیایی، چگونگی کاربرد آن و استفاده در جمله سازی و ارتباط با چینی زبانها را بررسی می کنیم. در بخش خط، دو قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم. در صفحه 68 این درس به بررسی نقشه چین پرداخته و موقعیت جغرافیایی و تقسیمات کشوری آنرا توضیح دادیم.

نکات این درس:

 1. روش بیان جهت های جغرافیایی، قسمت اول

2. استفاده از دو فعل “在”و “是” در ساختن جملات جهت، قسمت اول

نکته اول:

1. روش بیان جهت های جغرافیایی، قسمت اول

جهت های جغرافیایی مانند ساعت و تقویم در همه زبانها یکسان هستند، فقط روش بیان آنها متفاوت است. در همه زبانها، شمال و جنوب، شرق و غرب در روی نقشه با هم تفاوتی ندارند. در زبان چینی هم باید بتوانیم جهت ها را یاد گرفته و روش بیان و استفاده از آنها را در زندگی روزمره، بیاموزیم. در این درس سعی کردیم تا با استفاده از جمله های متن درس و ساختارهایی که لازم است آنها را حتما بیاموزیم، روشی آسان برای بیان کلمه های جهت، ارائه نماییم تا زبان آموزان بتوانند با استفاده از آنها به راحتی در ارتباط خود و مکالمه از آنها استفاده کنند.

در درس هفتم اولین قسمت از این موضوع را که مربوط به جهت های اصلی بود و نیز دو جهت فرعی دیگر را بررسی کردیم. و در قسمت گفتگو با ساختن جمله های متفاوت راه درست استفاده را تمرین کردیم. در درس بعدی به ادامه بحث جهت ها که موضوع آن جهت های فرعی است، این موضوع را ادامه خواهیم داد تا به این ترتیب جهت های پر کاربرد را به صورت کامل فرا گیریم.

نکته دوم:

استفاده از دو فعل “在”و “是” در ساختن جملات جهت، قسمت اول

نکته ای که بیشتر هم در آزمونها و هم در صحبت کردن برای دانشجویان خارجی مهم است، استفاده از فعلهایی است که در زبان چینی در بیان جمله های جهت از آنها استفاده می شود. اگر روش درست استفاده از این افعال به خوبی آموزش داده نشود، امکان جابجایی در کاربرد این افعال بسیار زیاد است. در زبان فارسی فعلهایی که برای بیان جهت استفاده می شود، می توانند جایگزین یکدیگر شوند و ساختار جمله را از نظر دستوری دچار اشکال نکنند، این در حالی است که در زبان چینی این امر به این سادگی نبوده و باید برای استفاده از دو فعل فوق، ساختاری مناسب برای آنها در نظر گرفته شود. به همین خاطر ضمن بیان این نکات در حین آموزش در پایان بحث نیز برای راحتی هر بیشتر، به صورت فرمول این مورد بیان شده که می توانید آنها را بر اساس مثالهای نوشته شده به خوبی آموخته و بارها تمرین کنید.  این بهترین راه برای فراگیری زبان خارجی است.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/09/26 الی 99/10/03 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی
雷彬博士汉语学院
مجموعه آموزش بین المللی گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا
درس ششم از ترم دوم- سطح مقدماتی

 در درس ششم آموزش زبان چینی، روش گفتن ساعت، چگونگی کاربرد آن و استفاده در جمله سازی و ارتباط با چینی زبانها را بررسی می کنیم. در بخش خط، سه قسمت معنایی جدید را معرفی کرده و آنها را یاد می گیریم.

نکات این درس:

 1. بیان ساعت
 2. استفاده از 时候+ 动词

نکته اول:

خواندن ساعات یکی از نیازهای مهم در زبان آموزیست. ساعت از ابزارهایی است که قرنها با انسان همراه شده و تمام زندگی را بر اساس آن تنظیم می کنیم. بنابر اهمیت بسیار زیاد زمان به خصوص در زندگی انسان پیشرفته امروزی، خواندن و یاد گرفتن آن در هر زبانی از مهمترین نیازهاست. در این درس با روشی ساده خواندن ساعت را می آموزیم و با استفاده از نکاتی که یاد گرفته ایم به راحتی آنرا به کار می گیریم. در این درس با روشی ساده و با استفاده از جدول ساعتها، روشهای مختلف خواندن و بیان ساعت را آموزش میدهیم که شما با فرا گرفتن آنها می توانید از این درس به بعد به راحتی با نگاه به ساعت خود زمان را گفته و از این مهارت لذت ببرید.

نکته دوم:

استفاده از 时候+ 动词

عبارتهای زمانی می توانند در قسمت گزاره جمله و قبل از فعل قرار گرفته و به عنوان قید زمان استفاده شوند. در بسیاری از موارد ما نیاز داریم تا از عبارت زمانی استفاده کنیم تا در زندگی روزمره با دیگران ارتباط بر قرار کرده و گزارشهای لازم را به آنها بدهیم، بنابراین استفاده از این ساختار می تواند روش خوبی برای آن باشد. بعد از آموختن این ساختار و با استفاده از روش بیان ساعت می توانیم جمله سازی کرده و بارها آنرا تکرار کنیم. این بهترین راه برای فراگیری زبان خارجی است.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/09/22 الی 99/09/29 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

 

آموزش تصویری نحوه خرید و دانلود ویدئوهای آموزشی از سایت