درس دهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس دهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس دهم علاوه بر اینکه روش خواندن سال، قد، وزن، سن، را یاد می گیریم با یکی از مسائل فرهنگی چین هم آشنا می شویم. در قسمت نکات درس، با دو موضوع بحث را ادامه می دهیم. نوع سوم فعل “داشتن” که برای بیان تمام موارد بالا مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری اولین نوع از جملات مقایسه ای در زبان چینی. با دیدن درس و گوش دادن به توضیحات داده شده به راحتی می توانید این ساختارهای جدید و روش کاربرد آنها را یاد بگیرید.

نکات این درس:

  1. نوع سوم فعل 
  2. قیود مقایسه ای “更、最”
  3. گاهنامه دوره ای دوازده ساله جانوری “十二生肖”

نکته اول:

  1. نوع سوم فعل 

در ترمهای گذشته دو کاربرد فعل “有”را با هم یاد گرفتیم. در این درس کاربرد سوم این فعل را که به معنی رسیدن به یک درجه ای است را با هم بررسی می کنیم. در زبان چینی وقتی بخواهیم در مورد قد، سن و وزن صحبت کنیم و یا همین موارد را برای اشیا هم بکار ببریم لازم است از این نوع سوم جملات استفاده کنیم. در حین درس و در توضیحات داده شده روش درست ساختن این نوع جمله را کاملا توضیح داده و با هم جمله سازی می کنیم. همچنین روش خواندن موارد گفته شده هر یک قوانین خواص خود را دارد که به دانش خواندن اعداد در در ادامه درس یازدهم ترم دوم می توانیم اضافه کنیم. برای اینکه روش درست خواندن را بخوبی یاد بگیرید باید بارها تمرین کنید و سعی کنید خود را معرفی کنید و همه این موارد را بکار ببرید.

نکته دوم:

  1. قیود مقایسه ای “更、最”

در هر زبانی مقایسه کردن یکی از اصول آن زبان است. در زبان چینی می توان با استفاده از قیود و نیز حروف اضافه اینکار را انجام داد. در این درس با استفاده از دو قید که در بالا آورده شده برای اولین بار می توانیم جمله های مقایسه ای را بسازیم و بکار بریم. اما در درسهای بعدی این موضوع را هم خواهیم داشت و در این زمینه بیش از 39 جمله را خواهیم آموخت. همانطور که از توضیحات درس متوجه شدین در زبان چینی قیود مقایسه ای داریم در حالی که در زبان فارسی از صفتهای مقایسه ای استفاده می کنیم. بنابراین در هنگام نیاز به چنین جمله هایی لازم است که به این موضوع دقت کنیم. سایر نکات لازم را با مشاهده ویدئو می توانید به خوبی فرا گیرید.

نکته سوم:

  1. گاهنامه دوره ای دوازده ساله جانوری “十二生肖”

در هنگام معرفی خود به یک چینی زبان او حتما از شما این سوال را خواهد پرسید که سال تولد شما کدامیک از حیوانات دوازده گانه در تقویم چینی است. این سوال و پاسخ به آن اولین مرحله از شناخت او از شما خواهد بود. چرا که نام آن حیوان سن دقیق شما را بیان کرده و از طرفی خصوصیات اخلاقی شما را هم می تواند بر اساس باور خود حدس بزند. بنابراین پیشنهاد من به شما عزیزان اینست که در هنگام پاسخ به این سوال حتما دقیق باشید. برای پی بردن به نکات دقیق تر در این مورد حتما درس را به خوبی گوش کنید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/02/30 الی 1400/03/07 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *