درس دوازدهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس دوازدهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

 درس دوازدهم، آخرین درس از ترم سوم به یکی دیگر از ساختارهای زبان چینی که برای بیان نیازهای زندگی روزمره بسیار کاربردی است می پردازد. گاهی لازم است در ارتباط با چینی زبانها، حالت و چگونگی انجام کاری را بیان کنیم در این زمان می توانیم از چنین ساختاری استفاده کرده و منظور خود را به راحتی و کاملا استاندارد به طرف چینی انتقال دهیم. با دیدن درس و گوش دادن به توضیحات داده شده به راحتی می توانید این ساختار جدید و روش کاربرد آن را یاد بگیرید. در ادامه در قسمت دوم درس، روش نوشتن ایمیل را به شما نشان داده تا بعد از آن بتوانید به راحتی برای ارتباطات خود علاوه بر سایر فضاهای مجازی، از این روش ارتباطی قدیمی و همیشگی استفاده کنید.

نکات این درس:

1. متمم حالت و کلمه کمکی  

2. جایگاه دو قید “也、都”در این نوع جمله ها

نکته اول:

1. متمم حالت و کلمه کمکی

متمم از مباحث مهم در دستور زبان چینی است. متمم ها در زبان چینی بسیار متنوع بوده و با سایر زبانهای خارجی متفاوت است. این موضوع در یادگیری زبان چینی همواره برای دانشجویان خارجی مشکل زا بوده است. در زبان فارسی ما یک نوع متمم داریم یعنی عبارت بعد از حرف اضافه متمم است ولی در زبان چینی ما ده نوع متمم داریم و هر کدام کاربرد خاص خود را دارد. در این درس اولین نوع از متمم ها را با هم می خوانیم. بنابراین باید اسم و کاربرد دقیق آنرا یاد گرفته و با جمله سازی بتوانیم به راحتی از آن استفاده کنیم. متمم حالت خود دارای 3 ساختار متفاوت بوده که در توضیح درس هر یک را کامل توضیح داده و جمله سازی می کنیم. برای اینکه به خوبی به این بحث مهم تسلط پیدا کنید از هر سه ساختار جمله سازی کرده و مانند متن درس تکرار نمایید.

در قسمت خلاصه درس هم یکبار دیگر به جهت اهمیت بحث متمم ها، در غالب فرمول انواع متمم حالت توضیح داده شده است. بعد از دیدن درس به راحتی متمم حالت را یاد گرفته و بکار خواهید برد.  

نکته دوم:

2. جایگاه دو قید “也、都”در این نوع جمله ها

در ساختار جمله های متمم حالت گاهی لازم است از قیود بالا استفاده کنیم. به همین دلیل باید جایگاه درست آنها را بدانیم. با توجه به کتاب و توضیح های داده شده می توانید این کاربرد را با استفاده از جمله های متن درس و مثالها به خوبی یاد بگیرید. نکته مهم در مورد این قیود آنست که در امتحان HSK می تواند به عنوان سوال مطرح شود و در زدن پاسخ درست جای شک ایجاد نماید. در قسمت خلاصه درس فرمول این دو ساختار جهت راحتی کاربرد آن آورده شده است.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/03/16 الی 1400/03/23 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *