درس دوم از ترم سوم – سطح مقدماتی

درس دوم-ترم سوم

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس دوم از ترم سوم

در درس دوم آموزش زبان چینی با افعال کمکی یا وجهی در زبان چینی آشنا می شویم و سه فعل از پرکاربردترین آنها را می آموزیم. در درسهای بعدی از این گروه، فعلهای دیگر را می آموزیم و با کاربرد، شباهتها و تفاوتهای آنها آشنا شده و روش درست استفاده از آنها را به خوبی یاد می گیریم. در قسمت آموزش خط، دو ساختاری را بررسی می کنیم که آنها را در شکل های دیگر در ترم دوم آموخته بودیم.

نکات این درس:

1. افعال کمکی想,要,能

2. نکات مشترک کاربردی

نکته اول:

  1. افعال کمکی“想,要,能”

مانند بسیاری از زبانهای دیگر، زبان چینی نیز افعال کمکی دارد که کاربردی در بعضی از موارد مشترک و گاهی منحصر به فرد این زبان را دارد. فعل در زبان چینی نقش خنثی داشته صرف نمی شود، شناسه نمی گیرد، مذکر و مونث، جمع و مفرد نیز ندارد. فقط بیان عملی در جمله بوده و تمام وظایف خود را به سایر ساختارهای جمله داده و خود با خیال راحت و بدون هیچ نگرانی جایگاهش را حفظ می کند.

در جمله یکی از قسمتهایی که به فعل کمک می کند تا معنی آنرا کامل کند و بیان کاملتری از انجام کاری داشته باشد، فعل کمکی است. مهمترین افعال کمکی در زبان چینی 5 عدد بوده که نسبت به سایر افعال کمکی دیگر کاربرد بیشتری دارند. در این درس 3 تا از این افعال را با هم بررسی می کنیم  و کاربرد آنها را می آموزیم. هر یک از این افعال معنی خاصی داشته و در موقعیت مشخصی بکار می رود. با دیدین این درس می توانید با ما همراه شوید و به خوبی با این افعال آشنا شوید. در درسهای بعدی ادامه این افعال را نیز بررسی می کنیم.

نکته دوم:

  1. نکات مشترک کاربردی افعال کمکی “想,要,能”

علاوه بر معنی خاص هر یک از این افعال، آنها نقش مشترک در جمله نیز دارند. در این درس به توضیح آنها پرداخته و با روشی ساده همراه با مثال توضیح داده ایم. گاهی این نقشهای مشترک می تواند در بعضی از موارد باعث اشتباه های غیر عمدی شود و قدرت تشخیص درست را کاهش دهد به همین خاطر در ادامه به بیان مواردی که بتوانیم به درستی از فعل مناسب در جمله استفاده شود را توضیح داده ایم. شما می توانید بعد از دیدن ویدئو به راحتی آنها را همراه با مثال آموخته و بکار برید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ 99/12/07 الی 99/12/14 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *