درس دوم از ترم چهارم-سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس دوم از ترم چهارم-سطح مقدماتی

در ادامه در این درس به بررسی جمله های نوع دوم مقایسه ای می پردازیم که در آن از منفی کننده این جمله ها استفاده می کنیم. در قسمت نکات لغتهای درس، جهت کاربرد درست ساختار نوع دوم، دو اصطلاحی که همیشه دانشجویان خارجی در کاربرد آن مشکل دارند توضیح داده شده تا از این به بعد به درستی از آنها استفاده کنیم.

نکات این درس:

 1. جمله های مقایسه ای (2)

2. جمله های منفی مقایسه ای  “没有”

نکته اول:

1. جمله های مقایسه ای (2)

در جمله های مقایسه ای نوع دوم بر اساس نیازی که داریم باید از ساختاری استفاده کنیم تا در آن تفاوت در صفت برای شی یا شخص مقایسه شونده را به صورت منفی بیان کنیم. این نوع از جمله ها را می توان به دو صورت بیان کرد. اول به صورت ساده و دیگر با استفاده از دو ضمیر “那么”و  “这么”که ایندو برای دانشجویان خارجی به جهت کاربرد درست همواره جای اشکال بوده است. به همین خاطر این دو ضمیر را به صورت کامل توضیح دادیم. برای کاربرد صحیح، ابتدا آنها را به خوبی یاد گرفته و درادامه این نوع از جمله ها را بررسی کنید.

نکته دوم:

2. جمله های منفی مقایسه ای  “没有”

در این جمله ها بجای حرف اضافه مقایسه، از ساختار منفی کننده فوق استفاده می کنیم و به راحتی جمله ها رو منفی می کنیم. نکته بسیار مهم در این نوع جمله ها اینست که فقط همین ساختار مورد استفاده قرار می گیرد و در موارد استثنایی از قید منفی کننده “不” استفاده می کنیم که چگونگی آن در توضیح درس، کامل بیان شده است. جهت کاربرد درست و تسلط به این ساختار مثالهای جدول صفحه 142 را همراه با من تکرار کنید که این جمله ها بدون دو قید “这么” و “那么” آمده و در صفحه 143 ساختار سوالی همراه با این دو قید بکار رفته که تکرار کرده و به خوبی یاد بگیرید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/04/20 الی1400/04/27 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *