درس سوم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس سوم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس سوم آموزش زبان چینی و در ادامه موضوع درس اول که در مورد حروف اضافه بود، یکی دیگر از این حروف به معنی ” از ” را مورد بررسی قرار می دهیم و کاربرد آنرا به صورت مستقل و نیز در حالت ترکیب در ساختار جمله می آموزیم. در قسمت دیگر از این درس در ادامه آموزش اعداد که در ترم دوم توضیح داده شد، ساختار اعداد ترتیبی در زبان چینی و نکات کاربردی آنرا در جمله یاد می گیریم. در قسمت آموزش خط، ساختاری را بررسی می کنیم که از نظر شکل ظاهری با دو ساختار دیگر تشابه زیادی داشته و دانشجویان خارجی در نوشتن آنها دچار اشتباه می شوند به همین دلیل این سه ساختار را در این قسمت توضیح دادیم تا تفاوت آنها در کنار هم به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

نکات این درس:

从“. 1” حرف اضافه

2. ساختار ترکیبی اضافه “从……到……”

3. اعداد ترتیبی- پیشوند “弟”

نکته اول:

  1. حرف اضافه“从”

در زبان چینی حرف اضافه از کاربردی شبیه به زبان فارسی دارد یعنی قبل از اسم مکان اول قرار گرفته بعد از آن فعل را می آوریم و سپس اسم مکان دوم. این ساختار در زبان چینی فقط برای اسامی مکان استفاده می شود و برای جابجایی بین دو اسم مکان است. روش ساختن جمله با این حرف اضافه در قسمت عکسها را نگاه کنید و جمله بسازید آمده است که می توانید جمله ها را همراه من تکرار کرده و به خوبی یاد بگیرید.

نکته دوم:

  1. ساختار ترکیبی اضافه “从……到……”

زمانی لازم است که علاوه بر اسم مکان سایر موارد مانند اشخاص، اعداد و زمان را هم همراه حرف اضافه بکار بریم. اما در این حالت استفاده از حرف اضافه  “从”به تنهایی نمی تواند کامل کننده معنای جمله باشد به همین خاطر از ساختار فوق استفاده می شود. این ساختار می تواند علاوه بر موارد گفته شده در بالا در مورد اسم مکان هم بکار رود که مفهوم شروع از مکان اول تا مکان دوم را می رساند. اما در مورد اعداد و انسان باید به توضیحات داده شده به خوبی دقت کنید تا کاربرد درست را یاد گیرید.

نکته سوم:

  1. اعداد ترتیبی- پیشوند “弟”

در ترم دوم پرکاربرد ترین اعداد را برای شما به صورت کامل توضیح دادم و به این موضوع تاکید کردم که بعضی از اعداد دیگر را در حین آموزش در درسهای بعد برای شما توضیح می دهم. اعداد ترتیبی در زبان چینی با استفاده از پیشوند “弟”قبل از عدد ساخته می شوند. در ادامه درس به توضیح و روش کاربرد و موارد خاص این اعداد پرداخته که می توانید آنها را به راحتی بیاموزید. پیشوند “弟”در زبان چینی، معادل “ام” یا “امین ”  در زبان فارسی است که بعد از اعداد ترتیبی قرار می دهیم.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/12/13 الی 99/12/20 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *