درس چهارم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس چهارم از ترم سوم – سطح مقدماتی

 در درس چهارم آموزش زبان چینی با دو موضوع جدید آشنا می شویم. موضوع اول نوع دیگری از ساختار جمله که می توان گفت با زمان ماضی و مضارع مستمر در زبان فارسی تقریبا یکسان هست که در اصطلاح زبان چینی جمله های در حال انجام نامیده می شوند. موضوع دوم استفاده از کلمه کمکی هست که در زبان چینی بسیار استفاده می شود ولی کمتر در مورد قانون آن می دانستیم. با دیدین این درس می توانید این دو را به خوبی یاد گرفته و بر اساس توضیحاتی که داده شده در زمان مناسب از آنها استفاده کنید. در قسمت آموزش خط، یک علامت دیگر را برای شما مانند گذشته توضیح دادم که می توانید کلمه هایی که این علامت را دارند در کنار هم نوشته و به راحتی حفظ کنید.

نکات این درس:

1. جمله های”进行局”

2. کلمه کمکی“啊”

نکته اول:

  1. جمله های“进行局

در زبان چینی وقتی بخواهیم در مورد کاری که در حال انجام است توضیح دهیم باید از این ساختار استفاده کنیم. این ساختار را در زبان فارسی هم داریم. در توضیح درس به شرح کامل این نوع جمله ها پرداختم و در قسمت جمله سازی برای شما همه مثالها را خواندم تا شما هم همراه من تمرین کنید و روش ساخت مثبت، منفی و سوالی را به راحتی بیاموزید. در پایان هم جهت جمع بندی کامل این نوع از جمله ها برای شما ساختار های مختلف را نوشته و آنها را مقایسه کردم. راه آسان برای یاد گرفتن این جمله ها، ابتدا گوش کردن به توضیحات و سپس جمله سازی در زمانهای سه گانه می باشد.

نکته دوم:

2. کلمه کمکی“啊”

 وقتی با چینی ها صحبت می کنید آنها از کلمه هایی در آجر جمله های خود استفاده می کنند که در بیشتر وقتها از خود می پرسیم بر اساس چه ساختاری و در چه زمانی باید گفته شود. در قسمت دوم درس، 6 قانونی که می تواند این معما را برای شما حل کند، کاملا توضیح دادم تا با آموختن آنها، شما نیز از این به بعد با روشی درست از آنها استفاده کنید. برای اینکه این 6 قانون را به خوبی درک کرده و فراموش نکنید حتما باید با ساختار پین یین در ترم اول آشنا شده باشید. از طرف دیگر لازم است که کلمه های جدیدی که ساخته می شود را، هم از نظر نوشتن و هم از نظر تلفظ به خوبی فرا گیرید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  99/12/24 الی 00/01/02 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *