درس پنجم از ترم سوم – سطح مقدماتی

dars 5 photo

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس پنم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس پنجم آموزش زبان چینی یکی دیگر از افعال کمکی را با هم یاد می گیریم و در ادامه با ساختار حرف اضافه جدیدی آشنا می شویم که هر دو موضوع در ادامه درسهای گذشته بوده و با دیدین این درس می توانید این دو را به خوبی یاد گرفته و بر اساس توضیحاتی که داده شده در زمان مناسب از آنها استفاده کنید. در قسمت آموزش خط، یک علامت دیگر را برای شما مانند گذشته توضیح دادم که می توانید کلمه هایی که این علامت را دارند در کنار هم نوشته و به راحتی حفظ کنید. این علامت را در ترم قبل خواندیم با این تفاوت که در ترم قبل در سمت راست هجا قرار می گرفت ولی در این درس در سمت چپ قرار می گیرد و بر اساس همین تغییر، معنی کاربردی آن نیز متفاوت می شود.

نکات این درس:

  1. فعل کمکی “会”
  2. حرف اضافه“对……说”

نکته اول:

  1. فعل کمکی “会”

در درس چهاردهم سه فعل کمکی همراه با روش و شرایط کاربرد آنها در مکالمه را یاد گرفتیم. در این درس فعل چهارم از این گروه افعال را یاد می گیریم. همانطور که در قبل اشاره کردم این افعال می توانند هم فعل اصلی بوده و هم فعل کمکی. این فعل نیز این دو کاربرد را دارد. بنابراین بر اساس شرایطی که می خواهیم از این فعل در جمله استفاده کنیم باید از ساختار مناسب استفاده کنیم. این موضوع به خوبی در طول درس توضیح داده شده است. از طرفی هر فعل کمکی خصوصیات کاربردی خود را دارد که با توجه به مطالب درس از این پس به راحتی می توانید از این فعل کمکی هم استفاده کنید. در قسمت دیگر به مقایسه کاربرد این فعل با فعل کمکی “能” پرداخته شد که این موضوع در امتحان تعیین سطح زبان چینی HSK بیشتر مورد سوال قرار می گیرد. با تکرار و تمرین مثالها و نیز گوش کردن به متن درس به خوبی می توانید در مکالمه روزمره از این فعل استفاده نمایید.

نکته دوم:

  1. حرف اضافه“对……说”

در ادامه حروف اضافه در این درس، گروه سوم را مورد بررسی قرار می دهیم. این حرف اضافه به صورت ساختار ترکیبی با دو فعل بکار برده می شود و در جمله ها اغلب نقش نقل قول را دارد. بهترین را شناخت این حرف اضافه ترکیب نوشتاری خاص آن همانطور که در بالا آورده شده و در درس توضیح مفصل داده شده می باشد. این ساختار می تواند در جمله های دیگر نیز بکار رود که باید به جایگاه هریک از قسمتهای جمله دقت نمود.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/01/28 الی 1400/02/05تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *