درس هفتم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس هفتم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس هفتم از آموزش زبان چینی پنجمین و آخرین فعل از افعال کمکی پر کاربرد در زبان چینی را می آموزیم. برای فراگیری دقیق آن باید به تعریف و نوع نیازی که در هنگام صحبت کردن به آن داریم، دقیقا توجه کرده و به همراه تکرار مثالها به خوبی یاد بگیریم. در قسمت دیگر از این درس به سراغ ساختار جمله های مثبت، منفی، سوالی می رویم که فقط با فعل خاصی بکار می رود که قبلا با آن آشنا شده ایم. در جریان توضیح درس به خوبی یاد می گیرید که در چه زمانی از آن استفاده کنید و روشهای مختلف ساخت آن را به همراه توضیح کاربرد آن می آموزید.

نکات این درس:

1. پنجمین و آخرین فعل از افعال پر کاربرد کمکی“可以”

2. ساختار دیگه از جملات مثبت منفی سوالی با فعل “是不是”

نکته اول:

1. پنجمین و آخرین فعل از افعال پر کاربرد کمکی可以

در درسهای قبل در کاربرد افعال کمکی توضیح داده شد که باید معنی و هدف از کاربرد آنها را بخوبی ابتدا آموخته و بعد در مکالمه با چینی زبانها از آن استفاده کنیم. در مورد آخرین فعل کمکی هم این موضوع یکسان است. این فعل کمکی دو کاربرد مهم دارد که در جریان درس دقیقا توضیح داده شده و برای هر یک از آنها مثالهای مختلف بیان شده است. از آنجایی که این فعل با فعل کمکی سوم از نظر معنی همسویی دارد در توضیحات درس به خوبی  کاربرد این دو مشخص شده و موارد اشتراک و یا عدم آن با بیان مثال کاملا روشن شده است به گونه ای که بعد از دیدن درس دچار اشتباه نخواهید شد.

نکته دوم:

2.ساختار دیگه از جملات مثبت منفی سوالی با فعل “是不是”

در زبان چینی هرگاه بخواهیم از کسی سوال کنیم در حالی که حدس می زنیم جواب مثبت هست ولی می خواهیم روی این مثبت بودن تاکید کنیم از این ساختار استفاده می کنیم. در زبان فارسی معادل آن نیز وجود دارد به همین خاطر در هنگام ترجمه باید همین ساختار را جایگزین نماییم. در ادامه درس، چگونگی کاربرد این ساختار در قسمتهای مختلف جمله توضیح داده شده است که با تمرین می توانید به خوبی آنها را یاد بگیرد و در جای مناسب آن استفاده کنید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/02/09 الی 1400/02/16 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *