درس هشتم از ترم سوم – سطح مقدماتی

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس هشتم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس هشتم آموزش زبان چینی به سراغ دو نوع جمله جدید می رویم. نوع اول، جمله هایی هستند که با سه فعل مشخص ساخته می شوند. این نوع جمله ها ساختار خاص خود رو دارند و همیشه در یک قالب ثابت بکار می روند. نوع دوم، جمله های دو مفعولی هستند. یعنی فعل دارای دو مفعول بوده که در سایر زبانها هم این نوع جمله ها وجود دارد. با دیدن درس و گوش دادن به توضیحات داده شده به راحتی می توانید این دو جمله و روش کاربرد آنها را یاد بگیرید.

نکات این درس:

1. جمله های 兼语句

2.جمله های دو مفعولی “双宾语句”

نکته اول:

1. جمله های 兼语句

در زبان چینی وقتی بخواهیم از کسی تقاضایی داشته باشیم یا به کسی اجازه انجام کاری بدهیم یا انجام کاری را از دیگران بخواهیم، در اینصورت جمله های خود را باید در قالب این نوع جمله بیان کنیم. سه فعل اصلی که در این نوع جمله استفاده می شود همیشه ثابت بوده و تغییر نمی کند. بر اساس آنچه در ذهن ما برای بیان درخواستی هست باید از فعل مناسب آن استفاده کنیم و نمی توانیم این افعال را که هر یک معنای خاص خود دارد، جایگزین دیگری کنیم. در ادامه توضیح درس، نکات مهمی وجود دارد که برای استفاده درست از این جمله ها در هنگام صحبت با چینی زبانها باید بدان توجه شود. در پایان درس ساختار جامع و خلاصه این جمله ها رو نوشته و برای شما توضیح داده ام که با یک نگاه می توانید این ساختار را به ذهن خویش سپرده و به راحتی جمله سازی کنید.  

نکته دوم:

2.جمله های دو مفعولی “双宾语句”

در زبان چینی هم مانند سایر زبانهای دیگر جمله های دو مفعولی وجود دارد. در این جمله ها یک فعل دارای دو مفعول هست. مفعول اول نشان دهنده شخص بوده و مفعول دوم نشان دهنده شی می باشد. در زبانهای دیگر در این جمله ها موضوع مفعول مستقیم و غیر مستقیم مطرح می شود در حالی که در زبان چینی به این موضوع پرداخته نمی شود. با دیدن این قسمت از درس به راحتی می توانید روش کاربرد این جمله ها را یاد گرفته و بکار بردید.  

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/02/16 الی 1400/02/23 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *