درس نهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

درس نهم از ترم سوم

آکادمی تخصصی زبان چینی میرزایی

雷彬博士汉语学院

مجموعه آموزش گام به گام زبان چینی از مقدماتی تا پیشرفته برای فارسی زبانان دنیا

درس نهم از ترم سوم – سطح مقدماتی

در درس نهم آموزش زبان چینی با یکی از مهمترین قسمتهای دستور زبان چینی آشنا می شویم که کاربردهای فراوانی دارد و نمی توان در سایر زبانهای دیگر مشابه ساختاری آنرا پیدا کرد. این موضوع برای دانشجویان خارجی همواره یک مشکل بزرگ بوده است. به همین خاطر در یادگیری این قسمت باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا بتوانید در مراحل بعدی هم، آنرا به خوبی تمرین کرده و بیاموزید. این ساختار به سه شکل متفاوت کاربرد دارد که در این درس ساده ترین آنرا می خوانیم. در قسمت دوم این درس، یک جمله دیگر در ادامه سایر جمله هایی که تا کنون خوانده ایم را با هم یاد می گیریم. با دیدن درس و گوش دادن به توضیحات داده شده به راحتی می توانید این ساختار و جمله جدید و روش کاربرد آنها را یاد بگیرید.

نکات این درس:

1. کلمه کمکی

2.جمله های  主谓谓语句

نکته اول:

1. کلمه کمکی

در زبان چینی فعل شکل ثابت دارد یعنی صرف نمی شود، زمان نمی گیرد، شناسه ندارد، مذکر و مونث ندارد به عبارتی فقط فعل ونشان دهنده انجام کار است. حال تمامی نقش هایی که باید بگیرد در جمله به عهده چه قسمتهایی است؟ این نقشها بر عهده کلمه های کمکی، پسوند ها و پیشوندها، قیود، صفات، افعال کمکی، متمم ها و سایر ساختارهای دیگر در جمله می باشد. در این میان تغییر، تاکید و زمان افعال بر عهده کلمه کمکی می باشد. بنابراین نقش این کلمه کمکی در زبان چینی بسیار مهم است و از آنجایی که سه کاربرد متفاوت در جمله و کنار فعل دارد برای دانشجویان خارجی بخش پرچالشی را ایجاد می کند. اما اگر به خوبی توضیح داده شود یکی از راحترین قسمتهای دستور زبان چینی می باشد. در این درس و در ادامه در درسهای بعدی سعی بر این است که آنرا به راحترین شکل ممکن برای شما توضیح داده و همانگونه که خودم از آن لذت می برم برای شما هم لذت بخش کنم. مطمئن باشید با دیدن این درس شما هم چنین احساسی خواهید داشت.

نکته دوم:

2.جمله های  主谓谓语句

این نوع از جمله ها در زبان چینی دیده می شود و ساختار آن بر اساس دستور زبان چینی مورد بررسی قرار می گیرد. در زبان فارسی جمله ای در درون جمله دیگر قرار نمی گیرد به عبارتی گزاره جمله اصلی به عنوان یک جمله بکار برده نمی شود. اما در زبان چینی این گونه جمله ها وجود دارد و ما می توانیم برای بیان مقصود خود از آنها استفاده کنیم. ساختار دقیق این جمله ها را می توانید با دیدن درس به خوبی یاد بگیرید.

قابل توجه زبان آموزان عزیز؛ کسانی که فایلهای آموزشی را هفته اول، از تاریخ  1400/02/24 الی 1400/02/31 تهیه کنند، می توانند از تخفیف 20 درصدی آن استفاده نمایند.

بخشی از این فیلم را در ادامه میتوانید مشاهده کنید

برای خرید و دانلود این درس روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید و دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *