دیم سم

دیم سُم (点心:diǎnxīn )DIM SUM از گروه غذاهای کانتونی است

که در اصطلاح فارسی بدان غذاهای میان وعده و سبک گفته می شود که انواع مختلف دارد.

دیم سُم (点心:diǎnxīn )DIM SUM با سبزیجات بخار

این غذا برای افراد وگان (گیاهخوار) مناسب است چون در آن از هیچ گوشت و فرآورده حیوانی استفاده نشده است. دیم سُم از یک خمیر تشکیل شده که آن را با مواد مختلف پر می کنیم. در این دستور غذایی، دیم سُم با سبزیجات بخار پز را آموزش می دهیم.

مواد لازم برای پر کردن دیم سُم

۵۰۰ گرم بوا چَی(菠菜:bōcài  )(نوعی سبزی چینی)، کاملا شسته شده

۸ قارچ شیتاکی بزرگ و تازه (نوعی قارچ قهوه ای)

۳ قاشق غذا خوری روغن نباتی

۱۲۰ گرم لوبیا خشک پودر شده (به صورت بسته بندی در چین وجود دارد)

۱ قاشق چای خوری سس سویا

نصف قاشق چای خوری شکر

نصف  قاشق غذاخوری روغن کنجد

یک هشتم  قاشق چای خوری فلفل سفید آسیاب شده

نمک، به اندازه دلخواه

طرز تهیه مواد دیم سُم

برای درست کردن دیم سُم با سبزیجات بخارپز ابتدا بوا چَی ها را در آب جوش و بعد از ۱۰ ثانیه در مخلوط آب و یخ بریزید.

وقتی کاملا سرد شدند آنها را فشار دهید تا آب اضافه خارج شود

طرز تهیه مواد دیم سُم (点心:diǎnxīn )DIM SUM

سپس بوا چَی ها و قارچ ها را ریز کنید. بوا چَی ها را با دست و غذاساز می تونید خرد کنید اما قارچ ها را فقط با غذاساز خرد کنید

قارچ ها را با ۲ قاشق روغن بپزید. ۳ یا ۴ دقیقه برای پخت کافی است. سپس اجازه دهید سرد شود.

سپس پودر لوبیا خشک شده را بریزید و کنار بگذارید

بعد از خرد کردن بوا چَی ها احتمالا ته ظرف آب اضافه جمع می شود، آن را خارج کنید

در ادامه، ۱ قاشق غذاخوری روغن، سس سویا، شکر، روغن کنجد و فلفل سفید را اضافه کنید. خوب مخلوط کنید. برای بهتر طعم گرفتن مواد را در یخچال بگذارید، این کار به سبز ماندن بوا چَی ها نیز کمک می کند.

مواد لازم برای تهیه خمیر دیم سُم

سه چهارم  فنجان آب گرم

۱ قاشق چای خوری مخمر (۳ گرم)

۱ قاشق غذاخوری شکر (۳۰ گرم)

۱ و یک چهارم قاشق غذا خوری روغن نباتی

۲ فنجان آرد (۳۰۰ گرم)

۲ قاشق غذاخوری آرد ذرت (۲۰ گرم)

یک چهارم قاشق چای خوری نمک (۳ گرم)

یک  قاشق چای خوری جوش شیرین (۱ گرم)

طرز تهیه خمیر دیم سُم:

دستور العمل های زیادی برای خمیر این غذا وجود دارد. نکته اصلی درست کردن خمیر این است که آرد و آب به خوبی ترکیب شوند و بافت خمیر نرم باشد.

حتی هنگامی آب و آرد کاملا مخلوط می شوند،  ممکن است خمیر همچنان شُل باشد، پس باید به ورز دادن ادامه دهید. خمیر باید کاملا صاف و یکدست شود و به دست نچسبد. خمیر را باید بتوانید به راحتی بدون مقاومت خمیر، بکشید.

پس از اتمام کار تمام حباب های داخل خمیر را از بین ببرید. برای راحت تر شدن کار شکل دادن به خمیر، روی دستان خود و سطح کار و وردنه آرد بپاشید.

موادی که برای پر کردن استفاده می کنید نباید آب اضافه داشته باشند. اگر مواد آبکی باشند خمیر را خراب می کنند و هنگام پخت، دیم سُم ها از هم می پاشند.

پر کردن بیش از حد خمیرها باعث می شود که بستن سر خمیرها سخت شود.

هنگام پخت ۵ دقیقه پس از بخار کردن، در ظرف را بگذارید تا دیم سُمها به آرامی گرم شوند. تغییر دما ناگهانی آنها را خراب می کند. وقتی زمان پخت تمام شد، زیر آن را خاموش کنید و اجازه دهید به آرامی خنک شوند.

برای شروع ، در یک کاسه، آب، مخمر و شکر را با هم مخلوط کنید. حدود ۱۵ دقیقه خمیر را کنار بگذارید تا کف کند. ۱ قاشق غذاخوری روغن به مخلوط اضافه کنید و کنار بگذارید.

در یک کاسه متوسط، آرد، آرد ذرت، نمک و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. مخلوط خمیر را به آرد اضافه کنید. در ابتدا با قاشق هم بزنید وقتی مخلوط شد با دست شروع به ورز دادن کنید، می توانید در این مرحله از میکسر مخصوص خمیر هم استفاده کنید، تا خمیر نرم شود. اگر خمیر چسبناک بود، یک کمی آرد اضافه کنید. اگر خشک بود کمی آب اضافه کنید، و تا زمانیکه خمیر نرم و صاف شود، به ورز دادن ادامه دهید.

سطح خمیر را با یک قاشق چایخوری روغن چرب کنید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. حدود یک ساعت اجازه دهید خمیر در دمای اتاق استراحت کند تا ور بیاید. هنگامی که خمیر آماده شد آن را به ۱۴ بخش تقسیم کنید و با دستمال بپوشانید تا خشک نشود.

آموزش غذای چینی دیم سُم (点心:diǎnxīn )DIM SUM

طرز پیچیدن دیم سُم با سبزیجات بخارپز :

هر قطعه را به وسیله وردنه صاف کنید تا یک دایره با قطر حدود ۱۰ سانت ایجاد شود. مرکز دایره باید کمی از لبه ها ضخیم تر باشدیک و نیم قاشق غذاخوری از مواد آماده شده را وسط خمیر بگذارید

خمیرها را ببندید و سر آنها را جمع کنید تا مواد بیرون نریزند

دیم سُم با سبزیجات بخارپز یعنی باید دیم سُم های آماده شده را در بخارپز بچینید. زیر هرکدام یک تکه کاغذ قرار دهید به طوری که یک سانت از هر طرف بیرون باشد. مطابق عکس

آب جوش با دیم سُمها با در طول فرآیند پخت تماس ندارد. دیم سُمها درون بخار قرار می گیرند. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید دیم سُم ها حدود ۲۰ دقیقه بپزند. سپس اجاق را خاموش کنید و اجازه دهید دیم سُمها کم کم سرد شوند.